Kādu LED apgaismojumu izvēlēties dēstu audzēšanai
Tik liela atšķirība starp divu un trīs stiklu logu ir tāpēc, ka stikls aiztur daļu zilā gaismas spektra, bet vieglāk laiž cauri sarkano. Sarkanā starojuma ietekmē augi stiepjas garumā, bet zilā - paliek druknāki.
Pastiprinātu uzmanību apgaismojuma ietekmei uz augiem "Ledenēs" sākām pievērst, kad pirms diviem gadiem veikalu kopā ar visiem augiem pārcēlām uz plašākām telpām bez neviena loga.
Kāda ietekme LED apgaismojamam ir uz mājas augiem un dēstiem esam pārbaudījuši praktiski, jo mums patīk mājas augi (tie ir gan mājās, gan veikalā) un dārzā audzējam pārtiku pašpatēriņam, kā arī LED veikals sniedz piekļuvi visdažādākajām LED spuldzēm un gaismekļiem.
Kā redzams attēlā zemāk, veikalā esošie augi pat tad, kad nevienu saules staru nav redzējuši vairāk nekā divus gadus, joprojām ir veselīgi zaļi un turpina pieņemties apjomā.
Iepriekšējā rindkopā rakstītais pamato to, ka ne vienmēr ir nepieciešamas specializētās LED fito lampas augu audzēšanai. Fito lampās pārsvarā tiek iekļauti augiem labvēlīgie toņi zilajā, sarkanajā un nelielā daudzumā arī dzeltenajā gaismas spektrā, savukārt šis violetais gaismas starojums nav patīkams cilvēkam un lietošanai telpās nav vēlams.
Pēc pieredzes varam teikt, ka stādu dēstīšanai tīri labi noder standarta LED spuldzes ar neitrāli balto (4000K - 4500K) vai vēsi balto (5000K - 6500K) gaismas spektru, jo to baltās gaismas sastāvā ir vairāk zilo toņu, nekā siltā spektra (2700K - 3000K) LED spuldzēs. Nevar gan viennozīmīgi teikt, ka, jo vēsāka spuldzes gaismas temperatūra, jo tā saturēs vairāk zilo gaismu, jo vēsāka gaismas spektra spuldze vienkārši var saturēt mazāk dzeltenās un sarkanās gaismas. Svarīgi ir pievērst uzmanību krāsas attēlošanas indeksam (CRI), kas nosaka, no cik krāsām veidojas redzamā baltā krāsa. Ar to, kas ir CRI jeb Ra indekss, varat iepazīties mūsu bloga ierakstā šeit. CRI indekss nedrīkstētu būt zemāks par 80, jo tad būtiski iztrūks kāds no gaismas toņiem, bet jāņem vērā arī LED spuldžu un apgaismojuma ķermeņu cena, jo - jo kvalitatīvāks apgaismojums un, jo augstāks būs tā krāsu attēlošanas indeksu, jo dārgāk tas maksās.
Protams, parastās LED spuldzes nav piemērotas augu audzēšanai no iesēšanas līdz ražai, tomēr, ļoti labi noder dēstīšanai, lai, pēcāk tos pārstādot dārzā vai siltumnīcā, ražu iegūtu ātrāk. Optimāls attālums no LED spuldzes līdz auga galotnei ir 5-7 cm, kas nozīmē, ka dēstiem augot spuldzes nepieciešams pacelt augstāk. Šādā attālumā uz vienu kvadrātmetru nepieciešami >1000 lm gaismas.
Labāks ieguvums, protams, ir izvēloties profesionālās fito LED lampas, kas speciāli izstrādātas augu audzēšanai. Labākajām no tām iespējams regulēt gaismas spektru, jo veģetācijas sākumā, lai augi nestīdzētu, nepieciešams vairāk zilās gaismas, bet ražas laikā, lai veicinātu fotosintēzi, kas palīdz sintezēt ogļhidrātus un augļus padara saldākus, nepieciešams vairāk sarkanās gaismas. Šeit gan jāatzīmē, ka tirgū brīvi (interneta veikalos) pieejamās LED lampas, no iepriekš nedzirdētiem zīmoliem, vēlamo efektu var nesniegt, tāpēc iesakām izvēlēties zināmus un pārbaudītus zīmolus kā, piemēram, Philips. Philips gadījumā, produkcija paredzēta profesionālai lietošanai siltumnīcās, ir dārga un, to lietojot stādu diedzēšanai mājas apstākļos, izdevumi, visticamāk, pārsniegtu ieguvumu no ražas iegūšanas dažas nedēļas ātrāk, nekā pagaidot līdz diennakts gaišais laiks pārsniegs tumšo. Mūsuprāt, kvalitatīvas parastās LED spuldzes ar neitrāli baltu vai vēsu gaismu un pēc iespējas augstu CRI indeksu ir labākais iespējamais kompromiss, ko izmantot mājās diedzējot katra latvieša virtuvē tik iecienīto tomātu un gurķu stādus.